Diyarbakır usulü içliköfte

Malzemeler:

Dış harcı için;

· 1,5 su bardağı dövme
· 2,5 su bardağı ince bulgur
· 1 adet yumurta · 1 yemek kaşığı un
· 1 tatlı kaşığı tuz
·Yarım yemek kaşığı toz kişniş
· 2,5 su bardağı ılık su

ıçi için;

· 350 gr. yağsız kıyma
· 6 baş orta boy soğan
· Yarım demet maydanoz
· 3 yemek kaşığı margarin
· Yarım çay kaşığı tuz
· 1 yemek kaşığı kuru reyhan
· 1 yemek kaşığı pul kırmızıbiber
· Yarım yemek kaşığı toz kişniş

YAPILIŞI:

Dövme robottan geçirilerek ince taneler haline getirilir.

Bulgur ile çekilmiş dövme derin bir kaba konulur. Tuz, kişniş ve su eklendikten sonra 15-20 dakika bekletilir. Sonra içine yumurta kırılır ve köfte harcı yoğrulur.


Ceviz büyüklüğünde parçalara bölünerek bir kenarda beklemeye alınır. ıç harcını hazırlamak için; soğanlar ve maydanoz ince ince kıyılır.

Yağ tavada eritilir. Yağ kızınca soğanlar sararıncaya kadar kavrulur. Kıyma eklenerek suyunu çekinceye kadar kavurma işlemine devam edilir. Tuz, kırmızıbiber, reyhan ve kişniş eklenir. Maydanoz da karıştırılarak ilave edildikten sonra ateşten alınır. ıyice soğuyuncaya kadar bekletilir.

Hazırlanan hamur parçalarından biri sol ele alınır, sağ elin işaret parmağı suyla ıslatılarak hafifçe içine bastırılır. Köfte elle hep aynı yöne doğru çevrilerek parmakla içi oyulur.

ıçine kıymalı harçtan 1 tatlı kaşığı kadar konulduktan sonra oyuk kısmı kapatılır. Tekrar yuvarlayarak top biçimine getirildikten sonra yassılaştırılır. Malzemenin tümü bitinceye kadar bu işlem tekrarlanır.

Köfteler kaynar tuzlu suda, yaklaşık 15-18 dakika kadar haşlanır. Pişenler ister haşlanmış olarak, istenirse çırpılmış 2 yumurtaya bulanıp kızgın sıvıyağda altın sarısı renk alıncaya kadar kızartılarak servis edilir.

0 yorum:

Yorum Gönder

Followers